BALMORAL STAFF

Principal Malcolm Milner
Associate Principal (Primary) Katy Sparkes
Associate Principal (Intermediate) Kate Watson
Associate Principal (Support) Mary Rea

Primary School (Years 0 – 6)

Whanau Koru (New Beginnings) – New Entrant Syndicate

Room 20 Emily Pauling
Room 21 Deborah Gray – Syndicate Leader
Room 22 Adrienne Browne / Kerry Hales
Room 23 Leah Neilsen
Room 24 Nicky Bunz / Lyndsey Spence
Room 25 Cheryl Taylor
Room 26 Judith Knight

Whanau Mahira (Inquistitive and Curious) – Year 2 Syndicate

Room 11 Alice Sievewright – Syndicate Leader
Room 12 Carl Pynenburg
Room 13 Rosalie Sinclair
Room 14 John Hazel

Whanau Whetu (Stars) Year 3 and 4 Syndicate

Room 15 Saffron Paddy
Room 16 Maureen O’Meara
Room 17 Rebecca Wharton
Room 18 Catherine Loney – Syndicate Leader
Room 19 Jesse McBride
Room 29 Alyshia Jacobsen
Room 30 Carla Mardell / Olivia Papa

Whanau Hiringa (Determination) – Year 5 and 6 Syndicate

Shire 1 Andrew Te Aotonga – Syndicate Leader
Shire 2 Lesley Payne
Shire 3 Gillian Appleby
Shire 4 Taylor Adair
Shire 5 Madeline Henty
Shire 6 Kellie Stevenson-Border
Shire 7 Suzanne Preece

Intermediate School (Years 7-8)

Whanau Turanga (Standing Place) Year 7 Syndicate

Room 7 Carol-Anne Kempster
Room 8 Rose Curin-Brown
Room 9 Trish Cullen – Syndicate Leader 
Room 10 Daniel Allen
Room 27 Brad Smith
Room 28 Trish Ramsay

Whanau  Aparangi (Distinguished People)  Year 8 Syndicate

Room 3 Vanessa Counsell  – Syndicate Leader 
Room 4 Nick Mulligan
Room 4 3/4 Eric Shadbolt
Room 5 Emma Wallace
Room 6 Joanna Douglas
Room 31 Michelle Murray

Specialist Teaching Staff

Multi Materials Technology Theresa Afosa
Technology Lauren Polglase
Science / Art Craig Withrington
Music Alex Urlich
Sarah Dunn

Learning Support

SENCO Mary Rea (H.O.D.)
Reading Recovery Lyndsey Spence and Nicky Bunz
ESOL Kirsty MacDiarmid

Support Staff

Executive Officer Liz Oorthius
Accounts Michelle Cooke
School Office Angels Gretchen Anderson, Andrea Burns and Janet Gould
Resources and IT Suppawee Saichonpit
Librarian Bronwyn Fox
Library Assistant Anita Arlov
Caretaker Don Christiansen
Groundsman Ivan Taylor
Gardener Nicola Browne