BALMORAL STAFF

Principal Malcolm Milner
Associate Principal (Primary) Katy Sparkes
Associate Principal (Intermediate) Trish Cullen
Associate Principal (Support) Mary Rea

Primary School (Years 0 – 6)

Whanau Koru (New Beginnings) – New Entrant Syndicate

Room 31a Emily Pauling
Room AR1 Sarah Hogg
Room AR2 Suzanne Preece
Room 31b Bhavana Mehta
Room ESOL Adrienne Browne (Syndicate Leader)

Whanau Mahira (Inquistitive and Curious) – Year 2 Syndicate

Room 25 Albertien Chignell
Room 26 Saffron Paddy (M,Tu & W) Carly Pothan (Th & F)
Room 27 Deborah Gray – Syndicate Leader

Whanau Whetu (Stars) Year 3 and 4 Syndicate

Shire 1 Cynthia Tian
Shire 2 Louise Burke
Shire 3 Helena Orr
Shire 4 Madeleine Lifsey
Shire 5 Joanna Douglas – Syndicate Leader
Shire 6 Olivia Giles
Shire 7 Andrew Green

Whanau Hiringa (Determination) – Year 5 and 6 Syndicate

Room 28 Brenda Christian/David Gall
Shire 10 Steph Slaven – Syndicate Leader
Room 29 Nicolas Garelja
Room 30 Kylie Hogg
Shire 9 Amanda Boyce
Shire 10 Carol-Anne Kempster

Intermediate School (Years 7-8)

Whanau Turanga (Standing Place) Year 7 Syndicate

 

Hub 4JM Jesse McBride – Syndicate Leader
Hub 4SS Steve Slater-Brown
Hub 4RK Rosie Kelly
Hub 3AC Aimee Campbell
Hub 3DM Dale Mahlagwai
Hub 3DN Danielle Nicholson

Whanau  Aparangi (Distinguished People)  Year 8 Syndicate

Hub 1AH Alexandra Hunter
Hub 1JB Jacqui Bailey  – Syndicate Leader
Hub 2DA Daniel Allen
Hub 2VC Vanessa Counsell
Hub 2JT Joe Teague

Specialist Teaching Staff

Food/Textiles Theresa Afosa
Multi Materials Lauren Polglase 
Science / Art Craig Withrington
Music Alex Urlich
Sarah Dunn

Learning Support

SENCO Mary Rea (H.O.D.)
Reading Recovery Lyndsey Spence
ESOL Rose Curin-Brown

Kaitautoko (teacher aides) supporting student learning and behaviour:

Aamel Rahmati
Alice Gray
Caroline McMenamin
Debbie Campbell
Denise Mildon
Jennie Waugh
Jo Gander
Joanna Jones
Miranda Andrew
Pauline Morgan
Sally Blakeley
Sandra Buchanan

Support Staff

Executive Officer Liz Oorthius
Accounts Michelle Cooke
School Office Angels Andrea Burns, Janet Gould and Laura Darin
Resources and IT Suppawee Saichonpit
Librarian Liz Hamilton, Nicola Browne
Caretaker Don Christensen
Groundsman Ivan Taylor
Gardener Nicola Browne